22 a-ha! citátů za 2020

V roce 2020 mi největší díru do hlavy vymluvil neurovědec a filozof Sam Harris, jehož slova mi pomohla pochytat do konceptů moje zážitky z ayahuascy a žáby a dát jim smysl v kontextu každodenní zkušenosti. Pokud Sama neznáte, doporučuju začít třeba jeho videem o svobodné vůli. Zaujme-li vás, můžete se ponořit hlouběji do fungování vlastní mysli s jeho meditační apkou Waking Up. Nebo zkusit vnést do světa aspoň jakýs takýs smysl s jeho podcastem Making Sense.

Dál jsem se zajímal o humor a stand-up comedy, alespoň teoreticky, když už to covid nedovolil jinak. Z tohohle ranku jsou zbývající citáty.

A dál?

12 nástrojů, které mi pomohly vybojovat zpátky pozornost a soustředění

Cink! Každým dalším natažením paže po telefonu; každým dalším kliknutím na ikonku s červeným číslíčkem; každým dalším swajpnutím palcem shora dolů po displeji… si vyšploucháváte do mozku dopamin a učíte ho: vyrušení = odměna. Hlouběji a hlouběji prošlapáváte dráhy, které baží po vnějších stimulech a po rozptýlení. A čím dál víc mrzačíte svou schopnost hluboké práce, soustředěné pozornosti i prostého bytí sama se sebou.

A dál?

Všechno, co žiješ, se dá změnit. Rozhovor pro Život v přítomnosti

Člověk je proces, a když se na něco zaměří, později se tím stane. Pochybujete? Právě okolo slova „nevím“ se točil celý náš rozhovor se stand-up komikem, spisovatelem, moderátorem, vědomím Jiřím Charvátem. Dotazování o tom, co je a není skutečnost, ho sesadilo z kancelářské židle a postavilo před zraky publika, aby si potvrdil, že celý život je možná jen naše vlastní iluze.

A dál?

Facebook je masivní role-playing game. Rozhovor pro Digitální hyggienu

Lidstvo stojí na rozcestí. Technologie, které nás měly spojit, nás zároveň rozdělují. Žádný člověk není tak zajímavý jako smartphone. A zápas o naši pozornost neustále přiostřuje.

Jak si v téhle aréně vedu já? Svěřil jsem se Jitce Holasové, markeťačce, která je aktuálně na mateřské dovolené a o to hůř se jí svodům kyberprostoru odolává. Aby si připomínala svůj záměr a vážnost situace, založila web s hlubokými upřímnými rozhovory o tom, co často nepřiznáváme ani sami sobě, natož ostatním: o závislosti na digitálních technologiích. Založila Digitální hyggienu.

Náš rozhovor si můžete přečíst nebo poslechnout.

A dál?