ESC #55: Tak kopni do tý bedny

Zatímco se jeho vrstevníci sjížděli LSD, Martin E. P. Seligman si krátil 60. léta tím, že po jednom zavíral psy do beden a dával jim elektrické šoky.

Jedna skupina mohla čumákem zmáčknout čudl na stěně a šoky tak zastavit. Druhá se mohla klidně postavit na hlavu a bezchybně zaštěkat Beethovenovu Devátou, a nebylo to k ničemu. Elektřina se vypínala a zapínala podle toho, co dělala skupina první. Nešťastníci z druhé grupy brzy zjistili, že nemají na situaci žádný vliv, lehli si a elektrické kopance jen odevzdaně snášeli.

Následně hafany z obou týmů vzal a přestěhoval do jiné bedny. S malou přepážkou uprostřed. A zase do nich pustil proud. Jestli jste si někdy řekli, že chcete být v příštím životě psem, dám vám dobrou radu: Nikdy se nepřihlašujte do žádného výzkumu.

„Haló? Kd–“ Bzzz! „Kur– áh! Co to je? Myslel jsem, že mi dáte třeba 5 různejch granulí a já zakroužkuju, který mi nejvíc chutnaj. Kdybych věděl, že–“ Bzzz! „Ághh! Do psí prdele!“

V nové bedně jste ranám unikli jednoduše tak, že jste přeskočili přes přepážku na druhou stranu. První – aktivní – skupina na to přišla záhy, vysvobodila se a v bezpečné části bedny si nerušeně lízala kulky.

Druhá tlupa… nedělala nic. Ani se nepokusila. Ležela. Přijímala údery. Smířená se svým údělem slintajících hromosvodů.

Martin „Elektrifikátor Psů“ Seligman experimentálně prokázal, že se neučíme jen na základě odměny a trestu, ale že se můžeme naučit i to, že je zbytečné se o cokoli snažit, protože naše činy nemají žádný efekt.

Že je možné naučit se bezmoci.

A domnívá se, že právě v tom je zakopaný – kdo jiný než – pes, když dojde na depresi. Deprese je podle něj naučená bezmoc. Rezignace na život. Proč bych se měl o něco snažit, když existence je jenom velká bedna bez čudlíku?

 

Z tohohle úhlu pohledu nemůžete pro své duševní zdraví udělat nic lepšího než si uvědomit – nebo nakukat, to je jedno – že máte nad svým životem ENORMNÍ MOC.

Když uvěříte, že všechno je navzájem reagující energie a každý váš čin, slovo, a dokonce myšlenka se počítá a opravdu OVLIVŇUJE váš život, už tenhle samotný fakt vám zlepší náladu a je prevencí deprese.

A začnete s tím vším nakládat vědomě.

Začnete být pozorní k tomu, jak trávíte den. Komu a čemu věnujete svou pozornost. Jakou náladu předáváte v konverzaci. Co si myslíte a co si přejete. Jak vám je a proč.

 

A co když je to ke všemu pravda?

 

Co když jsme všichni vořeši, kteří už desítky let rezignovaně leží na dně bedny, kterou jsme prozkoumali horem dolem, a všem říkáme: „Ty vole, Azore, ti řikám, že tady žádný čudlíky nejsou! Myslíš, že jsem to milionkrát nekontrolova–“ Bzzz! „Áúúúv!“

Jenomže nevíme, že je tu ještě jedna bedna.

Uvnitř nás.

A že do ní jenom stačí strčit čumák.

 
 
 
 

Chceš vědět, co bylo dál?

Staň se patronem Jiřího Charváta.
Získáš přístup k novým videím, mind-upům, přednáškám, slamům, rozhovorům, článkům…
o měsíc dřív než všichni ostatní. A dobrý pocit, že mohly vzniknout díky tobě.
 
Přidej se na www.patreon.com/jiricharvat.
Sám si řekni, kolik mi věnuješ za jeden kousek „umění“,
a splň mi sen: stát se spisovatelem a performerem na plný úvazek.

 

 

Tahle epizoda se mohla stát skutečností
díky finanční a morální podpoře mých famózních patronů:TOP patroni: Tomáš BIČÍK, Michal LAŠKO, Michal VYŠINSKÝ, Standa VĚTROVSKÝPavla Bláhová | Jiří Emmer | Jan Gruncl | Petr Kido | Tomáš Kučera | Tvoje máma | Lukáš Pohlreich | Jan Smejkal | Jan Trávníček

Aňa | Miloš Bém | Tomáš Blaho | Bronek Kristal | Matouš Blažek | Luboš Hajtinger | Jan | Vít Jurásek | Marťas z KáHá | Klára Krejčová | Petr Lohonka | Filip Mrkvička | Michal Novotný | Václav Pohl | Milan Rakowski | Tomáš Rampas | rionka | Mira Siler | David Špaček | Tomáš Vaníček | Viktor | a Bára Zemková

 

I ty můžeš být jedním z nich a jet v tom s námi.

 

 

Papírová pojistka, až umřu a nebudu moct platit hosting.

KOUPIT

 

guest
23 Komentáře
Adam Žert
Adam Žert
10 let před

Dobrý den Jirko,

velmi si vážím práce Vás a Vaší kolegyně na ESC blogu, protože více než rok to bylo zdrojem smíchu a radosti a vtipu, který mi byl někdy povědomý, někdy méně. Mám rád věci, které jsou nekomerčně optimistické, vtipné, zajímavé. Takových je málo a na blog jsem se rok vyloženě těšil a doteď se mi stane, že při běžném životě si vzpomenu na nějakou část Vašeho blogu – od hipsterské knihovničky po legendární epizody, jako byl třeba orál…

Ale musím říci, že teď mne Vaše poslední počiny uvádějí do rozpaků… Chápu, že nejde donekonečna psát sitcom a la How I met your mother mixlej TBBT(tak se to tvářilo na začátku), ale stalo se Vám dle mého názoru to, co i lepším scénáristům a spisovatelům. Nechce se Vám omílat furt to samé dokola, tak jste uletěl jak… poslední epizody LOSTů či HEROESů… moc komplikovaný, moc vzdálený původní tematice, moc těžký a pro mne bohužel… Nudný.

Vím, že to umíte lépe. Proto za sebe prosím – zpátky k základům, zpátky k humoru, zpátky ke vztahům, blbinám, klukovství… Nedělejte to tak dospělý… Dospělých věcí máme každej kolem sebe…

I tak díky, že nad tím trávíte víkendy, abyste něco zplodil…

Michal Landsman
10 let před
Odpovědět na  Adam Žert

Také to tak vnímám. Předchozí články mě bavili více.

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Michal Landsman

Díky za zpětku, Michale :)

ToP
ToP
10 let před
Odpovědět na  Adam Žert

já to mám teda rád, třeba se vaří voda na něco většího, pozvolný vývoj postavy :)

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  ToP

Děkuju za důvěru! :D

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Adam Žert

Adame, děkuju za zpětnou vazbu. Je to trochu jinak než píšete. Není to tak, že by mi docházely nápady. Jen teď… procházím určitou vnitřní proměnou a v rámci autenticity jsem teď prostě potřeboval napsat tohle. Přišlo mi to důležitější než padesátá vtipná storka z kanclu. Vím, že se tím pouštím na tenký led, protože ESC blog vytvořil jiný kruh očekávání, takže tím můžu velkou část publika zaplašit. Ale má to tak být. I kdyby si tohle cinklo třeba jednom s 10 čtenáři, stálo mi to za to.

Pořád vím, co je vtipné a tak ;) Orál je i mezi mými top. A pořád mám munici. Jen jsem měl dneska chuť vystřelit něco jiného.

Děkuju, že vím, co baví vás, píšu si a beru na zřetel! Když se vyjádří i ostatní, budu jenom rád. Ale nemůžu slíbit, že půjdu vždycky naproti :)

Lasy
Lasy
10 let před

no vida, i vážný dovedeš být vtipný :)

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Lasy

Hluboké! :)

Lasy
Lasy
10 let před
Odpovědět na  Jiří Charvát

kámo, od hlubokých myšlenek jsi tu ty, my ostatní si zaplatili a čekáme kvalitu :D :D :D

Olga Livonská
Olga Livonská
10 let před

Já si zase myslím, že to je super. Nejlepší možné vyústění posledních dvou filosofických epizod.

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Olga Livonská

Děkuji, slečno Schwarzová. Těším se na další walks of shame ;)

Jiří Emmer
Jiří Emmer
10 let před

A mně se zase líbí i tohle, je to fajn přečíst si něco o duchovní cestě někoho jiného. Díky :-)

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Jiří Emmer

Tý jo. Děkuju. Musím říct, že jsem překvapený, kolik lidí kolem MÁ duchovní život. Ještě před dvěma měsíci pro mě to sousloví nic neznamenalo. A najednou na mě vykukuje, kam se hnu. Z toho mám fakt radost.

Pedro
Pedro
10 let před

Nejdražší Rimmeráku, rád si s tebou sednu nad šálek horké polévky Gazpacho a pokecáme o tom, jak jsem rozvlněný v bocích i v duši, leč mám absťák! Mám absťák po zápletkách, co by ani sám velký Odin neposkládal dohromady. Potřebuju nějakou nafukovací pannu pod ramenem dredatého vykuka, potřebuju potopenou lodičku s magnetem na vánoce, potřebuju si smíchy trhat ochlupení.
Jsem-li vlna a mohu-li si přáním něco přivolat, volám po epizodě tvého života. Po jaderné bombě prudkého smíchu, po humoristickém ekvivalentu vulkanické erupce, po jízdě větší, než je ta na litosferické desce! Nastřílej to do mě jako piercing do bradavky a donuť mě se stydět za válení se smíchy po zemi v tramvaji.
Se změnou nitra autora přichází i změna tvorby. Ale všude kolem je všechno meta. Knížky, co čtu, jsou meta. Lidi, se kterýma se bavim, jsou meta. Já jsem meta. Ty seš meta.

Ale ESC Blog je vtipnej. Vždycky byl. Musí bejt. A ty jseš nejhorší dealer na světě. První pecku dáš zdarma, ale pak nestíháš pokrejt všechny svoje věrný feťáky.
Potřebuju další dávku. My jí potřebujeme. Prosím.
#psanoodsrdce

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Pedro

Co kdybychom se jednou zasmáli, jednou zamysleli? :P No dobře. Vím, na které straně barikády stojíš ;))

rionka
10 let před

Ackoli ti jednou pulkou mozku fandim a rozumim, te druhe je z toho divne smutno. „Uverit…“? Neznam nic tezsiho.

rionka
10 let před
Odpovědět na  rionka

p.s. ano, jak jiz bylo zmineno nize, i tyhle filosoficke casti jsou vtipne!

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  rionka

Neboj, riu. Nechci to nechat nějak extra zvrtnout. Udělat si z tragikomického hrdiny povídkového sitcomu někoho, kdo se najednou cítí všemocný… není úplně praktické ;)

Paja
Paja
10 let před

Trocha životní filosofie je osvěžující pauza:)

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Paja

To je ta Pája s rozesmívacíma ušima?

Petra Hloušková
Petra Hloušková
10 let před

Ty vole Azore, to náhodou vůbec nejni špatný :) (y)

Jiří Charvát
10 let před
Odpovědět na  Petra Hloušková

<3

blacken7
blacken7
10 let před

Nemůžu se zbavit dojmu, že blog byl původně vtipný, aby se pak našel někdo, kdo si zaplatí podobné „úvahy“. Pokud to někoho baví a zaplatí si, proč ne. Za mě je to tedy trochu úlet. Jako bych dostala od hostesky na ochutnávku čokoládovou sušenku, následně si koupila plné balení a našla v něm křupky. Proč se i tohle jmenuje ESC, zůstává mi záhadou. (Ale uznávám, neplatíš, nepřepínej :D)