Vědomí je pocit, jaké to je být ty.
Je to tohle. Tohle. A tohle. Tohle taky. Je to tvoje zkušenost v každém okamžiku.
Vědomí je pocit, jaké to je být ty.
Je to tohle. Tohle. A tohle. Tohle taky. Je to tvoje zkušenost v každém okamžiku.
Zvídavý básník Jindra Bíč si mě pozval do svého Podcastu jako bič.
Bavili jsme se o tom, v jakém smyslu neexistuju, o povaze reality, o zkušenosti s nejsilnějším přírodním halucinogenem 5-MeO-DMT z žáby Bufo Alvarius, o odvaze odejít z práce, o budování zvyků, o nevěře, o fíglech, které na nás zkouší naše vlastní mysl, a jak je prokouknout díky meditaci.
Máme za to, že jazyk nám především umožňuje komunikovat. Což je ovšem něco, v čem jazyk zrovna dvakrát neexceluje. Zato dělá jinou daleko zajímavější věc, ze které bychom ho možná nepodezírali. A v té si vede přímo bravurně:
Pár uvědomění nepřišlo loni zvenku, ale zevnitř. Třeba to, že není žádný rozdíl mezi zvenku a zevnitř.
Tolik mouder a tak děravé vědomí.
Některá moudra nečíhají v knihách, ale překvapivě se válejí na webu mezi fake news a kočičími videi. Těchhle 15 mě v roce 2019 posunulo nejvíc.
Čím vím víc, tím vím míň. Druhá půlka toho nejvíc oči otevírajícího z knih, které jsem přečetl v roce 2019.
V roce 2019 jsem přečetl 27 knih. Vzaly mě dál a dál do uvědomění, v jaké záhadě a zázraku to žijeme a že nikdo neví, co to má celé ksakru být. Přináším vám pasáže, které ve mně zanechaly nejhlubší dojem.
Pracovní trh zažívá těžké časy. Firmy zoufale potřebují schopné mladé lidi, jenomže pro ně neumějí vytvořit vhodné pracovní podmínky. Ve firemních kulturách se absolutně nedaří zohlednit proměnu lidského mozku a mezilidských vztahů, kterou přinesly poslední dvě dekády. Nároky ani schopnosti nastupující generace mileniálů se nepotkávají s tradičním firemním prostředím, které se formovalo v minulém století. Nabídka tak přestává protínat poptávku. A přijímací pohovory vypadají stále častěji jako dva vyjukané monology. Jako když se pokoušíte koupit si LSD v drogerii.
Budou-li se nůžky nabídky a poptávky nadále rozevírat stávajícím tempem, čeká nás do roku 2030 zhroucení trhu práce.
Rozumná společnost by nadesignovala svatební rituál tak, aby byl páru ku prospěchu. Aby ho připravil na střízlivou pozemskou realitu manželství. Aby se k němu mohl v těžkých chvílích, které zákonitě přijdou, obrátit a nalézt útěchu.
Alex a Štěpán už to spolu chtějí doklepat minimálně do smrti, a proto si objednali užitečný svatební obřad.