Cink! Každým dalším natažením paže po telefonu; každým dalším kliknutím na ikonku s červeným číslíčkem; každým dalším swajpnutím palcem shora dolů po displeji… si vyšploucháváte do mozku dopamin a učíte ho: vyrušení = odměna. Hlouběji a hlouběji prošlapáváte dráhy, které baží po vnějších stimulech a po rozptýlení. A čím dál víc mrzačíte svou schopnost hluboké práce, soustředěné pozornosti i prostého bytí sama se sebou.
Válka o pozornost
Boj o pozornost nikdy nezuřil tak intenzivně jako dnes. Pozornost je ten nejcennější artikl. Každý chce získat vaši pozornost. Protože bez ní vám nemůže nic prodat, bez ní vás nemůže o ničem přesvědčit, bez ní nemůže ovlivnit vaše myšlení, cítění a chování.
Převládající byznys model, kdy uživatel využívá službu zdarma výměnou za to, že si nechává zobrazit reklamu, má za následek, že se nás poskytovatelé snaží udržet na svých platformách co nejdéle, aby nám mohli zobrazit reklamy co nejvíc. Apky, weby a média se nedesignují tak, aby pro nás byly co nejužitečnější, ale tak, abychom jim odevzdali maximum času a pozornosti a v ideálním případě si na nich vypěstovali závislost. Firmy si najímají neurovědce, behaviorální ekonomy a evoluční psychology, aby zneužili slabin našeho paleolitického mozku. Učící se algoritmy zaznamenávají v kyberprostoru každý náš krok, umějí podle něj předpovědět ten další a nabízejí nám přesně takový obsah, který nás udrží přilepené u obrazovek. My sami jsme se stali zbožím, které je prodáváno inzerentům.
Je to nerovný boj. A čím bude naše chápání mozku přesnější a technologie pokročilejší, tím bude nerovnější.
Ukradené flow
Čím dál víc lidí uvádí, že jsou roztěkaní, přehlcení, demotivovaní a – ti, kteří se nebojí si to přiznat – závislí. Na neustálém rozptylování.
Problémem dnešních pracujících není time management, ale management pozornosti.
Z dříve běžné dovednosti soustředit se se stává vzácná superchopnost. Je to o to smutnější, uvědomíme-li si, že dlouhé bloky nerušené práce jsou až na výjimky nezbytnou podmínkou k tomu, aby vůbec mohlo vzniknout něco, co stojí za řeč. Jedině skrze schopnost zaměřit laser pozornosti na jedinou věc může člověk vstoupit do flow, nechat celý svět zmizet, rozpustit se v práci, prožít opojný stav bezpracného fungování na hraně svých možností a vytvořit něco mimořádného.
Je ironickým paradoxem, že kompulzivním překlikáváním mezi svým e-mailem, Facebookem a iDNES se snažíme o něco podobného: nechat svůj život a sebe zmizet. Výsledkem ale není jako po dobře odvedené práci pocit zadostiučinění a alespoň pomíjivý dojem jakéhosi smyslu, ale hlava jako škopek plný zbytečných informací; další den strávený ve skrolujícím transu; přesvědčení, že se svět řítí do záhuby; a rostoucí pocit vlastní bezvýznamnosti a bezmoci.
Co s tím?
Buď můžeme dál odevzdávat korporacím, médiím a inzerentům to nejcennější, co máme: svou pozornost, tj. svůj život. S vědomím, že s každým dalším dnem je pro mozek těžší a těžší odolat. Nebo zatroubíme ještě dnes do protiútoku a pokusíme se vzít si své největší bohatství zase zpátky. Pokusíme se být znovu pány své pozornosti.
Tohle je 12 nástrojů, které mě vytáhly z největší bryndy a díky kterým můžu říct, že jsem Zuckerbergovi a spol. zdatným soupeřem.
Snad pomůžou i vám.
1. Siempo
Siempo je apka, kterou když si nainstalujete, zářivě svůdný interface vašeho telefonu plný lákavých pestrobarevných ikonek nahradí věcné strohé čisté rozhraní, ve variantě černá na bílém nebo bílá na černém.
Hlavní obrazovka obsahuje ikony pouze užitečných nástrojů jako: mapy, jízdní řády, kalendář, počasí, hodiny, poznámky, TO DO list apod. Každému ze symbolů můžete přiřadit konkrétní aplikaci, kterou vy osobně používáte.
Na vedlejší obrazovku si můžete vyskládat další aplikace, které chcete využívat, ale žádnému ze symbolů neodpovídají.
Zbydou aplikace, které používat nechcete. Ty najdete až na třetí obrazovce, každou pod obyčejným neatraktivním symbolem prvního písmena, na které začínají. Ale hlavně: pokaždé když na obrazovku zavítáte, zamíchají se. Nikdy si tak nevytvoříte automatický návyk jejich bezmyšlenkovitého spuštění. Vždycky nezbytně vznikne mindful moment: Chci to opravdu?
Siempo vás navíc chrání před ustavičnou lavinou notifikací. Můžete si nastavit, že nechcete dostávat notifikace v reálném čase, ale po kupě v určitý moment. Třeba každých 30 minut, každou hodinu nebo jako já jen jednou denně.
Se Siempem vypadá váš telefon tak, jak by vypadaly všechny telefony, kdyby jim na nás záleželo.
Stáhnete na: getsiempo.com
Pro: Android. iOS se chystá
Cena: zdarma
2. Inbox When Ready
Znáte to. Potřebujete poslat e-mail. Tak jdete do schránky. A vyvalí se na vás celá příchozí pošta. Rázem se vám ve vědomí mele deset jiných věcí, které jste tam mít nechtěli. V tom lepším případě pokračujete za svým cílem se zhoršeným soustředěním. V tom horším přisoudíte některé z nových zpráv takovou prioritu, že si musíte přeskládat den. V tom nejhorším procitnete za 30 minut a nemůžete si vzpomenout, proč jste do mailu vlezli.
Inbox When Ready je až dětsky jednoduché, ale přitom mocné rozšíření do prohlížeče, díky kterému se na vás při otevření GMailu nevysype celá příchozí pošta. Aby se tak stalo, musíte nejprve zmáčknout tlačítko Show Inbox. Do té doby můžete psát e-maily, vyhledávat e-maily, dělat, co potřebujete, v blahé nevědomosti, kdo vám dneska píše. Díky tomu nezaměníte naléhavé za důležité.
Pokud jste těžší případy, můžete si dokonce nastavit, že vám rozšíření v určitém čase příchozí poštu neukáže, i kdybyste se rozkrájeli. Nebo vám dovolí strávit v ní každý den jen určitý počet minut.
Stáhnete na: inboxwhenready.org
Pro: Chrome a Firefox
Cena: $4 / měsíc nebo zdarma s hláškou „I’m using Inbox When Ready to protect my focus“ v patičce vašich odchozích mailů
3. F.B. Purity
F.B. Purity je rozšíření do prohlížeče, které vám umožní okrájet z Facebooku cokoli, co tam nechcete, do těch nejjemnějších detailů.
Nechcete vidět reklamy? Ok. Nechcete vidět levý sloupec? Ok. Nechcete vidět pravý sloupec? Ok. Nechcete vidět oznámení, že je někdo ve vztahu? Ok. Nechcete vidět fotky šťastných párů, psů a kojenců? Ok. Nechcete vidět Donalda Trumpa, Andreje Babiše a koronavirus? Ok. Stačí napsat do filtrovacího okénka Donald Trump, Andrej Babiš a koronavirus.
Je to v podstatě košaté zaškrtávátko toho, co nechcete vidět. (A že toho je na Facebooku hodně.) Plus několik dalších možností personalizace, jako zvětšit písmena nebo přetřít Facebook jinou barvou.
Dlouho jsem zaškrtával a zaškrtával, až jsem spočinul ve variantě, která nejlépe svědčí mému duševnímu zdraví: „Skrýt celý Newsfeed“.
Facebook z tohohle rozšíření s pochopitelných důvodů není nadšený. Důkazem budiž, že vám přes Messenger nepovolí odeslat odkaz na jeho stažení.
Stáhnete na: fbpurity.com
Pro: Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge, Maxthon
Cena: zdarma, s možností přispět na vývoj
4. Unseen for Facebook
Mnoho lidí cítí nutkání odpovědět na zprávu hned, jak dorazí. Spousta chatů tento nevyslovený sociální tlak ještě přikrmuje zobrazením slovíčka „Zobrazeno“.
Jenže na čím víc zpráv odpovíte, tím víc vám jich přijde. A už se o vás pokouší celodenní konverzační ping-pong. Už čelíte náhlým cinknutím a vrněním, která vás v nepravidelných intervalech rozptylují. Dopaminovým šlehům, po kterých váš mozek tolik baží. Po kterých ho váš telefon vytrénoval bažit. Po kterých trvá 23 minut, než se znovu dostanete do soustředění.
Chcete odpovídat, až když vy chcete? Chcete si rozkliknout zprávu a zjistit, jestli vůbec stojí za zodpovězení, aniž by se druhé straně zobrazilo Zobrazeno? Nechcete, aby ostatní věděli, jestli jste zrovna na Facebooku ani kdy jste tam byli naposled?
Tak to budete milovat rozšíření Unseen for Facebook, které umí přesně tohle. Na Facebooku a Messengeru.
Stáhnete na: fbunseen.com
Pro: Chrome a Firefox
Cena: zdarma
Jo, a vypněte si notifikace. Ano, všechny.
5. YouTube Blinders
70 % toho, na co se lidé dívají na YouTube, jim bylo doporučeno doporučovacím algoritmem. Jinými slovy: nedívají se na to, kvůli čemu přišli. Dívají se na to, co jim YouTube naservíroval, aby neodešli.
Chcete přijít na YouTube, zkouknout, co potřebujete, a zase vypadnout, aniž byste uvízli v nekonečné audiovizuální bažině?
Nasaďte si YouTube Blinders a skryjte před svým hladovým vědomím všechna doporučená videa. Na úvodní stránce, v bočním sloupci i na konci videa.
A proboha skryjte si komentáře. Komentáře na YouTube nejsou to, podle čeho si chcete dělat obrázek o homo sapiens.
Stáhnete na: addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/youtube-blinders/
Pro: Firefox
Cena: zdarma
6. Cold Turkey
Náhle a úplně seknout se závislostí. Říct si: „Tak a dost.“ V anglicky mluvících zemích se téhle strategii říká studený krocan. A stejně se jmenuje údajně nejnelítostnější blokátor webových stránek.
V Cold Turkey si můžete nastavit, na které stránky vás krocan nepustí. Nebo naopak, na které jediné vás pustí. V jakou denní dobu ano a v jakou ne. Nebo jak dlouho vám dovolí kde být, než vás vykopne.
Můžete si nastavit, jaké překážky musíte překonat, když vaše vůle selže. Jste opravdu takoví zoufalci, že budete opisovat 50místný řetězec náhodně vygenerovaných znaků, abyste se dostali na Facebook? Pokud ano, je dobré to o sobě vědět.
Ale to nejlepší je, že si můžete nastavit krocana naprosto neprůchozího. Síla vůle se přeceňuje. Upravte si prostředí.
Beznadějné případy ocení mód mražený krocan, který vám jednoduše kompletně zmrazí celý počítač. A můžete jít na procházku. Doporučuju. To rozlišení!
Stáhnete na: getcoldturkey.com
Pro: Windows a macOS
Cena: Basic verze zdarma, Pro verze 500 Kč jednorázově
7. RescueTime
Pokud jste datasexuál a statistický úchyl, může vás ve vašem snažení zbavit se digitální závislosti motivovat aplikace RescueTime, která běží na pozadí vašeho počítače, telefonu nebo tabletu a sbírá data o tom, co děláte.
Kategorizuje širokou paletu známých webových stránek a aplikací do skupin podle zaměření a nálepkuje je jako Velmi produktivní, Produktivní, Neutrální, Rozptylující a Velmi rozptylující. Na minutu přesně ví, kolik času jste strávili ve Wordu, kolik na Instagramu a kolik na Pornhubu. Pro někoho může být takové kvantifikované digitální vysvědčení šokující poslední kapkou k tomu začít se sebou něco dělat.
S touhle aplikací nad sebou máte boží oko a ambici, aby vaše RescueTime kolečko bylo na konci dne co nejmodřejší a co nejméně červené. Díky těmto podrobným záznamům o vaší píli a úspěších vám může být líto přetrhnout řetěz, a zvyk má tak větší šanci zakořenit.
Jen si musíte pozor, aby se samotné kontrolování RescueTime nestalo vaší prokrastinací.
Placená Premium verze rozlišuje až na úroveň webových stránek, pamatuje si veškerá data a obsahuje funkci Focus Time, blokátor podobný krocanovi. Bezplatná verze Lite rozlišuje jen to, v jaké jste právě aplikaci a maže data starší než 3 měsíce.
Stáhnete na: rescuetime.com
Pro: Windows, macOS, Linux, Chrome; Android, iOS
Cena: Lite verze zdarma, Premium verze za $12 / měsíc nebo $6,50 / měsíc při roční platbě
8. uBlock Origin
Chtění je utrpení. Blokátor reklam uBlock doporučují 4 z 5 Buddhů.
Stáhnete na: ublockorigin.com
Pro: Chrome, Firefox, Edge, Opera
Cena: zdarma
9. Fabulous
Fabulous je mobilní aplikace na budování zvyků. Vychází z poznatků behaviorální ekonomie a vůbec z vhledů do toho, jaký je mozek prevít a co na něj platí, když ho chcete změnit. Protože… nechci vám zkazit překvapení, ale jste robot. Automat. Algoritmus, který dělá to, co dělal včera.
Fabulous vám pomůže postupně si poskládat den ze zvyků, ze kterých chcete, aby se skládal. A pak vás odměňuje a hecuje, až vás zvyky stojí míň a míň vědomé energie a úsilí, dokud se nestanou z velké části automatickými. Dokud se stejnou samozřejmostí, s jakou dnes saháte po telefonu, nesaháte po knížce, zelenině a běžeckých botách.
Využívá k tomu úplně stejný princip, kterým jste si vytvořili závislost na internetu. Spouštěč. Chování. Odměna. Opakování. Ale tentokrát – a to je unikátní; a jak smutné je, že je to unikátní – ve váš prospěch.
Tahle apka je mi na mojí cestě naprosto nepostradatelným parťákem. Bez ní bych celý den ležel v posteli s telefonem a pistáciovou zmrzlinou a masturboval.
Víc o Fabulous básním v článku Jak se stát svou nejlepší verzí? Pomaloučku polehoučku. S aplikací Fabulous.
Stáhnete na: thefabulous.co
Pro: Android a iOS
Cena: $14,99 / měsíc; nebo $5,83 / měsíc při roční platbě; nebo $399 na celý život
10. Waking Up
Tím nejdůležitějším nástrojem, když se snažíte získat zpátky svou pozornost, je… pozornost. Pozornost, čemu věnujete pozornost. Umět si popolézt o metaschůdek výš a odtamtud pozorovat a korigovat svého biologického robota.
Neznám lepší způsob, jak tuhle dovednost kultivovat, než meditaci. A neznám lepší meditační apku než Waking Up.
Filozof a neurovědec Sam Harris po adolescentní zkušenosti s psychedeliky odletěl na 10 let meditovat do Indie, aby zjistil, jak funguje jeho mysl. A pak se vrátil a vystudoval to na papíře.
Teď vyzbrojen vědou, ateismem, skepticismem a průzračnou racionalitou přichází s meditační aplikací, která vám nejen pomůže zvýšit všímavost a snížit psychické utrpení, ale zároveň vám pomocí přímého pozorování odkryje netušené a dech vyrážející vlastnosti subjektivní zkušenosti, jako třeba, že nejste konajícími agenty (protože neexistuje ‚já‘ ani svobodná vůle), ale jste prostorem, ve kterém se každá další věc prostě jen sama objeví.
Waking Up přináší novou vedenou meditaci každý den a k tomu nabízí teoretické lekce nesmírně hlubokých vhledů, konverzace s dalšími odborníky zabývajícími se myslí a ochutnávky dalších praxí, jako jsou koany, stoicismus, headless way nebo třeba meditace pro děti.
Waking Up není jen další antistresový míček popcornové mindfulness, je to průvodce na celoživotní pouti k moudrosti a jasnému vidění. Jak trefně poznamenal jeden recenzent: „Waking Up je přímá cesta. Ve srovnání s ní jsou ostatní meditační apky jen procházkou kolem bloku.“
Stáhnete na: wakingup.com
Pro: Android a iOS
Cena: $99,99 / rok nebo zdarma, pokud usoudíte, že si to nemůžete dovolit
11. Režim Letadlo
Kdo opravdu touží po soustředěné pozornosti, přítomném bytí a zklidnění mysli, musí udělat jedno klíčové rozhodnutí: nebýt k zastižení.
Na první pohled to zní jednoduše, ovšem pro člověka je to jedna z nejstrašidelnějších věcí vůbec. Tlupoidní mozek sociálního primáta má z takového odříznutí nahnáno. Že zklame ostatní. Že bude mimo dění. Že propásne příležitosti. Že si ostatní pomyslí, že mu na nich nezáleží. Že bude odvržen. Že umře sám v džungli.
I pro mě to byl zápas, ale povedlo se. Nejsem k zastižení. Mám telefon na botníku v režumu Letadlo. Jednou denně, zpravidla dopoledne, vyřídím naráz zmeškané hovory za posledních 24 hodin. Jsem pánem svého času a pozornosti. Svět se nezhroutil. Přátelé mě nezatratili. Snížil jsem svou roztěkanost a hladiny korzitolu a získal zpátky tem největší luxus, kterého se většina lidí s přelomem tisíciletí nadobro vzdala: luxus přítomného bytí.
Potřebujete svůj mozek naučit, že dostane dopamin z dalšího pracovního úkonu, který vykoná. Ne z dalšího rozptýlení, kterým se nechá svést.
Kdy budete sobě i světu užitečnější? Když budete v reálném čase reagovat na potřeby každého, kdo se dostal k vašemu telefonnímu číslu? Nebo když si každé ráno uděláte seznam toho, co bude dnes nejlepší skoulet a držíte se toho v nerušených soustředěných blocích hluboké práce?
V čem vám bude líp? Během i po? Co z toho chcete, aby byl váš život?
Cena: zdarma
Na začátku bude používání nástrojů, o kterých tu píšu, náročné. Mozek se bude vyžadovat přísun dopaminu, na který byl zvyklý. 30 minut bez stimulů vám může připadat jako věčnost. Potkáte to, před čím celou dobu utíkáte: svoji mysl. To, co ve skutečnosti stojí za každou závislostí. Své nejhlubší strachy, ambice a zklamání. Náročné emoční obsahy. Bolest. Prázdno. To, co je v lidském životě těžké, strašidelné, tragické a nefér.
Ale když vytrváte, když budete vědomě dávat přednost tomu, co chcete posilovat, a omezovat to, co chcete oslabit, začne se dít ta nejdivnější věc: změna. Váš neuroplastický mozek se začne pomalu, ale jistě předrátovávat. Nutkání sáhnout po mobilu začne slábnout. Mozek začne zjišťovat, že soustředění, sebepoznání, přítomné bytí, a dokonce posezení s prázdnem může být víc naplňující než rozptýlení. Váš mozek přestane potřebovat být na útěku.
12. OmmWriter
A pak si můžete otevřít OmmWriter, půvabný textový editor pro nerušenou práci. S několika nádhernými obrazovými i hudebními pozadími a se zvukem při úderu klávesy, který vás motivuje udeřit do další.
A všechny ostatní okna i hlavní panel z obrazovky zmizí. A s nimi i celý svět.
A zůstanete jen vy, tenhle moment, myšlenky, slova a flow. A vaše hlava bude zase o trochu víc vaše.
Stáhnete na: ommwriter.com
Pro: Windows a macOS
Cena: minimum $8,56 jednorázově nebo starší verze zdarma
Který z 12 nástrojů vám nejvíc učaroval? Jaké používáte vy? A jak se vám v době hyperkonektivity, informační exploze a stále rafinovanějších technologií daří pracovat s pozorností? Máte nějaké hacky? Budu vděčný za vaše tipy v komentářích.
Tenhle článek se mohl stát skutečností
díky podpoře mých famózních patronů.
Děkovat můžeme těmto udatným mecenášům:
Láďa Dvořák | Adriana | Anna Ackermann | Anna Benešová | David Zbytovský | David Švejda | Ilja Panić | Jan Gruncl | Jan Trávníček | Jaroslav Mareš | Jiří Boháč | Tomáš Kučera
Barbora Buchalová | cestadomesta | Dagmar Janoušková | Filip Mrkvička | František Löffelmann | Jakub Vágner | Jan Rosethaler | Josef Dastych | Kuba Vichta | Laura Dräxler | Lukáš Dudek | Magdalena Papežová | Martin Kalužík | Martin Rada | Michaela Stará | Michal Novotný | Michal Zeman | Mira Siler | Natálie Schejbalová | Ne ToNejsemJa | Ondřej Sika | Petr Zrunek | Radka Hrotková | Tomáš Král | Zdeněk Svoboda | Zdeněk Pazourek | Šimon Bilina